Bilgi

Pi sayısının kaç ondalık basamağı biliniyor?


California'daki Santa Clara Üniversitesi tarafından hesaplanan Pi'deki sekiz trilyon ondalık basamak artık bilinmektedir. Zaman içinde oluşturulan Pi ondalık basamak kayıtları için aşağıdaki tabloya bakın.

matematikselyılOndalık Evler
Mısırlılar16501
Arşimet250 A.C.3
Zu ChongzhiMS 4807
Ghiyath al-Kashi142416
Ludolph van Ceulen159635
Georg von Vega1794126
gaus1824200
William Shanks1874527
Levi B. Smith, John W. İngiliz anahtarı19491.120
Daniel Shanks, John W.1961100.265
Jean Guilloud, M. Bouyer19731.000.000
Yasumasa Kanada, Sayaka Yoshino, Yoshiaki Tamura198216.777.206
Yasumasa Kanada, Yoshiaki Tamura, Yoshinobu Kubo1987134.217.700
Chudnovskys19891.011.196.691
Yasumasa Kanada, Daisuke Takahashi199751.539.600.000
Yasumasa Kanada, Daisuke Takahashi1999206.158.430.000
Yasumasa Kanada20021.241.100.000.000
Daisuke Takahashi20092.576.980.370.000
Fabrice Bellard20102.699.999.990.000
Shigeru Kondo ve Alexander Yee20105.000.000.000.000
Shigeru Kondo ve Alexander Yee201110.000.000.000.000
Santa Clara Üniversitesi20138.000.000.000.000.000

Ayrıca bakınız: Pi hakkında 10 ilginç gerçek